Tavaliselt otsustab fotograaf pildistades, milline osa teda ümbritsevast jääb pildile ja milline ei jää. Seda otsustamise protsessi nimetatakse kadreerimiseks ja selle käigus salvestub pildile üks pisike tükike ümbritsevast.

Mis aga oleks, kui fotograaf salvestaks pildile kõik, mis teda ümbritseb – ülevalt, alt, tagant ja eest… Nii et vaataja saaks ise pärast otsustada, mida ta selles kohas vaadata tahab ja mida mitte?

Sfääriline panoraamfoto

Sfäärilised panoraamfotod on sellised fotod, millele on kokku koolutatud kogu ümbritsev vaade. Eriti just siseruumidest pildistatud fotodel näeme, kuidas lagi ja seinad ja kõik muu on geomeetriliselt tugevasti moonutatuna painutatud ühe tasapinna sisse. Nagu sellel pildil Pirita kloostrist →

Sellised fotod on juba iseenesest üsna efektsed ja sobivad kasutamiseks nii veebilehtedel kui ka trükistes. Arvutiekraanil saab selliseid fotosid aga muuta interaktiivseks…

Näide sfäärilisest panoraamfotost. Kliki ja vaata suuremalt

birgitta-pirita

Interaktiivne ringvaade

Siinsamas paremal on seesama ülalolev sfääriline panoraam interaktiivseks muudetuna. Ülalolev foto on projitseeritud justkui kera sisepinnale ja vaataja saab selle kera sees igas suunas ringi vaadata. Proovi ise – ringi vaatamiseks hoia hiireklahvi all ja lohista hiirt. Suumimiseks kasuta rullikut.

Selliseid interaktiivseks muudetud fotosid on lihtne lisada ükskõik millisele veebilehele. On vaja vaid ette valmistatud pildifailid ja koodifailid enda veebilehele üles laadida ning lihtsa lingi või shortcode’i abil saab ringvaate veebilehel kuvama panna. See ei ole aga veel päris virtuaalne tuur…

Näide ringvaatest. Lohista hiirega pildil ja vaata ringi

Virtuaaltuur

Kui mitu ringvaadet on omavahel seotud üheks ühtseks navigeeritavaks tervikuks, siis on see virtuaaltuur. Siin paremal on näide lihtsast virtuaaltuurist, mis on kokku pandud 2014 aasta suvel Birgitta festivalil pildistatud sfäärilistest panoraamidest.

See näide siin paremal on päris lihtne virtuaaltuur. Tuuri saab teha väga huvitavaks ja omanäoliseks. Selle sisse saab lisada videoid, põlevaid kaminaleeke, erikujundusega menüüsid, navigeeritavaid majaplaane, ekraanil liigutatavaid menüüsid ja infotabloosid. Aga kõige aluseks on siiski alati kohapeal pildistatud sfäärilised panoraamfotod 🙂

Vaata erinevaid virtuaaltuure portfooliost 

Näide virtuaaltuurist. Kliki täisekraanile

Kasuta alumist paremalt kolmandat (nooltega) nuppu ja vaata suurelt täisekraanil (full screen)

Virtuaaltuur vaataja jaoks

Virtuaaltuur tekitab vaatajas tunde, justnagu oleks ta sealsamas kohapeal. Erinevalt fotodest ning videost saab huviline ise ruumis ringi vaadata – just nagu päriselt kohal olles. See on kaasahaaravaim ning informatiivseim võimalus interneti vahendusel huvitavate kohtadega tutvumiseks.

Virtuaaltuur ettevõtte jaoks

Virtuaaltuur on võimas turundusvahend. Õige kasutamise korral on see määratult efektiivsem kui reklaamid trükimeedias või teleris. Selline uudne ja interaktiivne lahendus tõmbab tähelepanu sotsiaalmeedias ja mujal. Inimesed jagavad huvitavat kogemust oma sõpradega, ettevõtte tuntus kasvab ning selleni leiab tee rohkem kliente.

Uuemad virtuaaltuurid