Tallinna Patarei kindlus

Tallinna Patarei kindlus

Juba Rootsi aja lõpul rajati Kalaranda kindlusehitis. Pärast Tallinna vallutamist 1710. aastal ehitasid venelased selle kohale puit-muldehitistega fordi, mille maapealsed bastionid sarnanesid Tallinna linna omadega. 1820. aastal kavandati siia uus kivihoonetega fort, mille põhiosa ehitati välja 1840. aastaks. Aastatel 1920-2005 tegutses fordi põhihoonetes vangla. Rahvapärase nimega Patarei vangla.

Aastatel 2007-2016 tegutses Patareis Kultuuripark. Suvekuudel toimis ruumides muuseum, korraldati näitusi, kontserte, ekskursioone ja muid üritusi. 2016. aasta oktoobris sulges kindluse omanik Riigi Kinnisvara Patarei vangla avalikkusele. Ametlikuks põhjuseks hoone varisemisohtlikkus. Enne sulgemist sai kindlusest pildistatud see virtuaaltuur – et kasvõi siis sellisel moel püüda säilitada selle mastaapse hoone puutumatut ehedust, mida avalikkus oma silmaga ilmselt enam mitte kunagi ei näe.

Selle virtuaaltuuri teevad lisaks fotomaterjalile eriliseks ja huvitavaks ka ajaloolised tekstid. Tuuri vaadates märkad siniseid alasid. Kui kursoriga nende peale minna (või puuteekraanil sõrmega puutuda), avaneb infokastike, kust saab lugeda mingi tuuris näha oleva elemendi või eseme kohta. Selliselt on see virtuaaltuur justkui Patarei vangla külastamine koos professionaalse giidiga. Ja professionaalsemat Giidi annab otsida, sest need faktitäpsed ja hästi loetavad tekstid on loonud arhitektuuriajaloolane Robert Treufeldt.