Mis on 360-kraadi video? Ja kuidas GoPro selle massideni tuua plaanib

Mis on 360-kraadi video? Ja kuidas GoPro selle massideni tuua plaanib

Kui sa veel ei tea, mis on 360-kraadi interaktiivne video, siis vaata ülalolevat klippi Chrome brauseris. See on üsna huvitav kogemus, kui saad video peal hiirega lohistades kõikjal enda ümber ringi vaadata.

Kuidas 360-kraadi videoid filmitakse?

freedom-360

Sellise video filmimiseks on vaja mitu kaamerat kinnitada spetsiaalsele raamile nõnda, et nende kaamerate vaatenurgad kataksid üheskoos kogu ümbritseva ala 360×180 kraadi ulatuses. Viimastel aastatel on selleks otstarbeks kasutatud just GoPro seikluskaameraid. Põhjuseid ei pea kaugelt otsima: GoPro kaamerad on laia vaatenurgaga, pisikesed, hea videokvaliteediga ja suhteliselt odava hinnaga. Spetsiaalne raamgi on selliste kaamerate jaoks müügil juba alates 2012. aastast – selle nimeks on Freedom 360 ja seda saab näha siin.

 

GoPro kui 360-kraadi videoloome vedaja

large_Recode_Image

Eks GoPro on pingsalt jälginud, millist sisu tema kaameratega toodetakse. Samuti on ta pannud tähele visuaalse meedia suundumusi ja seda, kuidas Facebook, Google, Microsoft ja Oculus palju raha virtuaalse reaalsuse projektidesse investeerivad. Seda kõike näinuna on GoPro otsustanud asuda pakkuma virtuaalse 360-kraadi video sisuloome terviklahendust.

Seda kõike näinuna on GoPro otsustanud asuda pakkuma virtuaalse 360-kraadi video sisuloome terviklahendust

Esimese avaliku sammu astus GoPro sellel teel 2015. aasta kevadel. Aprillis osteti ära Prantsuse ettevõte Kolor. Viimane arendab panoraamfotograafide seas üsna populaarset tarkvaraprogrammide paketti, mis lubab kümneid ja sadu fotosid panoraamfotodeks kokku õmmelda, graafilise kasutajaliidese abil üsna keerukaid virtuaalseid tuure luua ja muidugi kokku panna 360-kraadi interaktiivseid videoid.

Nüüd, kus kaamerad on olemas ja tarkvara on olemas, jääb GoPro`l üle vaid luua ise oma seikluskaameratele laiendused, mis lubaksid olemasolevate kaameratega tarkvara jaoks sisu pildistada ja filmida. Seda Ettevõte tegema asunud ongi.

gopro-spherical-kolor-profesional

GoPro enda raam 360-kraadi videote filmimiseks

Just eile tutvustas GoPro tegevjuht Nick Woodman avalikult ettevõtte tegevusplaane. Nimelt on lähitulevikus kavas müügile paisata omaenda raam 360-kraadi videote salvestamiseks. See näib üsna sarnane sellelesamale ülal tutvustatud ja juba jupp aega turul olnud Freedom360 karkassile:

 

360 kraadi video tulevik

Oculus-rift-jpg

Oculus Rift

cardboard

Google Cardboard

Arvestades GoPro ülemaailmset haaret, turunduse ja müügivõrgu näol, suudab GoPro ilmselt sellist raami professionaalsetele ja entusiastsetele GoPro kaameraga filmijatele piisavalt palju “maha müüa”, selleks et 360-kraadi videod muutuksid populaarseks. Pikaajalisemaks Gopro eesmärgiks on kindlasti lihtsama ja soodsama kaamera valmistamine, nii et 360-kraadi videot saaks filmida igaüks. Midagi sellist, nagu juba olemasolev Ricoh Theta.

Selliste 360-kraadi videote juures on hetkel vaid üks suur valupunkt. See on ühilduvus erinevate seadmete ja veebilehitsejatega. Võimalusi, kuidas videote loojad saaksid interaktiivseid videoid valitult ja ilma probleemideta publikuni viia, pole praegu just kuigi palju. YouTube 360 on nendest kõige meinstriimim, aga näiteks vale brauseriga interaktiivsus ei toimi.

Hoopis vahetum kogemus 360-kraadi video vaatamiseks on muidugi virtuaalse reaalsuse peakomplektid. Nagu Oculus Rift high-end asjade jaoks. Või Google Cardboard projekt nutitelefoniga kasutamiseks tavainimestele. Needsamad, mida näed selle peatüki ülemises osas olevatel piltidel.

Tegelikult see ongi 360-kraadi video tulevikurakendus. Kujutle ise – sinu ümber toimub tegevus ja pead pöörates saad selle tegevuse sees ringi vaadata. Kas poleks nõnda tore jälgida jalgpalli meistrivõistlusi või Superstaari saadet? Või teha pisike tuur suures kanjonis? Ehk need ongi tuleviku videod…

Mõned lingid asjaga lähemalt tutvumiseks:

0 kommentaari

Jäta vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*